Köszöntés

Istenhozta virtuális oldalamon! Vegyen részt a valóságban is egy rendhagyó barangoláson a borok, a pálinkák, a likőrök világában! Minden pénteken este pálinka kóstolói tréninget tartok, várom a jelentkezéseket. Ha tetszett, amit itt látott, keressen fel e-mailban: willhar@citromail.hu, vagy telefonon: 06-70/3387-165 Immár a Facebookon is elérhetők vagyunk a https://www.facebook.com/Muthpince oldalon. Jelöljenek ismerősnek bátran.

2012. szeptember 5., szerda

I. Nógrád megyei Pálinka és Párlatverseny 2012.


Amikor az első gyümölcsöt leszedjük a fáról, amikor az erjesztést ellenőrizzük, amikor az első csepp megjelenik a mérőóra után, majd azt követi a többi, ezek az események mind egy irányba mutatnak, mind egy célt szolgálnak és ez nem más, mint amikor a verseny zsűri lebírálja a párlatunkat és eldől arról, hogy hány pontot kapott, hogy milyen munkát is végeztünk. Aztán a barátainkkal csendes estéken a tulipános pohárból kortyolgatva megbeszéljük az élet eseményeit. Ez a magyar barátság, ez a magyar virtus, mert a pálinka, amelyet ilyen gondossággal készítünk nemcsak egyszerűen egy ital, amelyet szertartásosan lehörpintünk, hanem a múltunk, eleink tradíciója, a valódi hungarikum, a magyar vidék, a magyar paraszti élet alapja, veleje, a termőföld, a haza szeretete.
 
A bírálat pedig így zajlik egy versenyen:

A bírálat teljes folyamatát közjegyző felügyeli és annak eredményeit közjegyző hitelesíti.


Az I. Regionális Palóc Pálinka- és Párlatverseny végleges bírálói névsora:

01. Béli Géza
11. Kovács József
02. Borbáth Gabriella
12. Krausz Frigyes
03. Bujáki József
13. Krizl Edit
04. Bukolyi Marcell
14. Meczer Péter
05. Csalló Jenő
15. Pifka József
06. Csősz Attila
16. Szelei Sándor
07. Hegyi János
17. Vértes Tibor
08. Hornung Zoltán
Panyik Gáborné dr.
09. Kaizer Gábor
Szicsek János
10. Kovács Attila
Őzse Andrea

A zsűri elnöke: Panyik Gáborné dr.


A fenti, országosan elismert bírálók közül, a beérkezett nevezési minták darabszámának függvényében lesznek kiválasztva a 2-3 főből álló bíráló bizottságok. A bírák 2012. augusztus 21-én egy felkészítő tréningen vesznek részt, ahol a zsűrielnök irányításával kóstolási minták értékelésével történik meg a tagok "formába" hozása, valamint az adminisztrációs teendők részleteinek megbeszélése. A kóstolási minták természetesen függetlenek a versenyre nevezett tételektől, azok felnyitására a tényleges zsűrizés napján, szeptember 4-5-én kerülhet sor. A tréning célja a zsűri összeszoktatása és az érzékszervek finomhangolása.

A versenyminták bírálata

A bírálat érzékszervi zsűrizéssel történik, a verseny bírálói a zsűri elnöke és a szervezők 40 mintánként 1-1 két/háromtagú bizottságot állítanak föl, amelybe megfelelő bírálói ismerettel és gyakorlattal rendelkező tagokat delegálnak. A versenyigazgató és a szervezési bizottság vezetője, a verseny előtt köteles bírálói készségfelmérést végezni, hogy a zsűrizésben csak olyan személyek vehessenek részt, akik alkalmasak az elfogulatlan, korrekt bírálatra és a bírálat napján megfelelő egészségi állapotban vannak.
A szervezési bizottság a beérkezett mintákat a kiírásnak megfelelő kategóriákba sorolja a nevezési lapon feltüntetett jellemzők alapján, illetve - amennyiben szükséges - saját maga állapítja meg e jellemzőket, majd elvégzi a nevezett próbák kóstolási sorszámmal való titkosító kódolását.

A zsűri elnöke a versenyigazgatósággal együtt:
·                            a kóstolás megkezdése előtt ellenőrzi az előkészületeket,
·                            meghatározza a minták helyes bírálati sorrendjét,
·                            ellenőrzi, illetve biztosítja a technikai kiszolgálás színvonalát,
·                            ellenőrzi a minták bírálók előtti anonimitását,
·                            folyamatosan ellenőrzi a segítők és a kiértékelést végzők munkáját.
·                            Amennyiben a bírálóbizottságok által adott pontszámok jelentős eltérést mutatnak, elrendeli az újra bírálást, amelyet a kinevezett „csúcs zsűri” végezhet el.
A verseny lebonyolítását és a szabályzat betartását a versenyigazgató vagy az általa kijelölt személy és a zsűri elnök felügyeli, de csak közösen, egyetértésben avatkozhatnak be a bírálatba, rendelhetnek el újrabírálást. A döntést minden esetben írásban rögzíteni kell, melyet a bíráló lapokkal és a bíráló lapokon igazolnak.

A bíráló bizottság feladata

Az úgynevezett 20 pontos rendszer szerinti értékelés a cél és feladat, valamint az egyéni bírálatok utáni konszenzusos vélemény kialakítása bizottságonként azzal a szigorú előírással, hogy a verseny teljes időtartama alatt meg kell tartani a minták teljes eredet anonimitását. A minták eredetfeltárása csak a verseny eredményhirdetése után válhat nyilvánossá.

A minták pontozása

A minták értékelése 20 pontos bírálati lapon történik az alábbiak szerint.
·                            Illat tisztaság, (hibátlan) - max. 3 pont,
·                            Illat karakter, (élénkség, frissesség, intenzitás és fajtajelleg illatban) - max. 5 pont,
·                            Íz tisztaság, (hibátlan) - max. 3 pont,
·                            Íz karakter, (élénkség, frissesség, intenzitás és fajtajelleg ízben, testesség, csípősség, szúrósság) - max. 5 pont,
·                            Harmónia, tartósság, (benyomások kóstolás után) - max. 4 pont.
Az egyes jellemzőkre csak egész pont adható és a pontozást írásban indokolni kell, indoklás nélkül a bírálat érvénytelen! Az elért pontszámot és az írásos indoklást az eredményhirdetés után minden versenyzőnek kötelezően át kell adni.
A verseny, a nevezők és a hivatalosan meghívottak részére nyilvános, arra külön értesítés nem történik, azt a versenyfelhívás az időpont és a helyszín megjelölésével tartalmazza.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése